Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 08.11.2021 09:09 (Üye) Soru : Merhabalar, Bilanço usulüne göre defteri tutulan şahış işletmesi yatırım teşvik belgesi sahibi olarak bir otel yaptı ve bu otele ait teşvik belgesi 2021 yılında tamamlama vizesi yapıldı. Toplam yatırım 5.000.000 TL olup YKO nı %15 vergi indirimi %50 dir. 2021 yılı 9. ay sonu itibarı ile kar çıkacak olup bu karın vergilendirilmesi ile ilgili hususları sormak isterim. YKO nına göre 750.000 TL lik bir rakam çıkmaktadır. Fakat geçici vergi beyannamesinde bu hangi satıra yazılacak ve ayrıca İndirimli vergi hesaplabnacaksa bu hangi satıra yazılacak tam olarak bulamadım. Çünkü kurumlar vergisi ile ilgili örnekler var fakat G.Vergisi ile ilgili örnek pek fazla yok. Mart ayında verilecek olan Yıllık Gelir Vergisi beyannamesinde de yapılacak bildirimler kısıtlı fakat kurumlar vergisi beyannamesinde ise Yatırım Teşviki ile ilgili birçok bilgi girişi yapılıyor. Bu durumda bu konu ile ilgili olarak bilgilendirilmek istemekteyim. Varsa tabiki odamızca yapılan örnek çalışma bu konuda da yardımcı olmanızı rica ederim. iyi çalışmalar

Cevap : Geçici Vergi Beyannamesinde Matrah Bildirimi Sayfasını alt kısmında yazan KVK 32/A maddesi diye başlayan satıra matrah yazılır. Alt satıra da oran yazılır.Konu detayı için KVK 32/A maddesini inceleyiniz. KVK Madde 32/A (9) Bu madde gelir vergisi mükellefleri hakkında da uygulanır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.