Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 08.11.2021 15:54 (Üye) Soru : Aile sağlık merkezinin SGK da işveren olarak görünen sorumlu hekimi emekli olmuştur. Bu durumda SGK da nasıl bir değişiklik yapmak gerekmekte. Teşekkür eder sağlık günler dilerim

Cevap : Emekli olan kişi 4/c li sigortalısı hekim midir ? yoksa Uygulamada Sağlık Bakanlığı tarafından atanan aile hekimleri yanlarında aile sağlığı elemanı olarak hizmet verecek olan hemşire, ebe, sağlık memuru ve hizmetli gibi elemanları “taşeron” olarak nitelenen aslında alt işveren konumunda olan eleman sağlayıcıları kanalıyla bulmakta, bunun için de kendilerine eleman sağlayan gerçek ya da tüzel kişilerle hizmet alım sözleşmesi imzalayıp bunlara sağladıkları personelin ücreti, sigorta primi işveren katkısı ve taşeron hakkı olarak aylık bazda belirli bir ödeme yapmaktadır. 4b li sigortalısı ise işi bırakma formu ile kapanış yapılmalıdır. il sağlık müdürlüğü ile görüşüp işlem yapmanızı tavsiye ederim.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.