Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 10.11.2021 11:53 (Üye) Soru : merhaba , 2 ortaklı bir LTD STI yiz. %33 hisseye sahip olan ortagımız, tüm hisselerini 4-a SGK emeklisi birine satacak ve bu hisseleri alan kişi de firmada bizzat çalışacak. 1- hisselerini satan ortak, hisselerini sattıktan sonra kendi şirketinden 4-a sgk lısı olarak çalışabilir mi? bunun icin SGK ya nasıl bir bildirim yapması gerekir mi? 2- %33 şirket hisselerini alacak olan 4-a SGK Emeklisi hisseleri aldıktan sonra bu firmada çalışacak. bunun icin SGK ya her hangi bir giriş yapmak gerekiyor mu? SGDP girişi icin başvuru yapmak gerekir mi? 3 - 4-a sgk emeklisinin emekli maaşından bir kesinti olur mu? mevzuat karşık oldugu icin sorularmı böyle sordum. yardımcı olursanız memnun olurum. teşekkurler

Cevap : 1. Kişi ortaklık yapısından çıkmış ise ayrıldığı şirkette 4 a sigortalı olarak çalışmasında bir engel bulunmamaktadır. 2.4B emekli şirket ortaklarının sgdp ödemesi bulunmamaktadır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.