Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 09.11.2021 13:41 (Üye) Soru : 2020 mart ayında muhasebe borcu dolayısı ile muhasebe işlemleri durdurulmuş bir mükellef için alacak takibi başlattık. muhasebe işlemlerini bıraktığımızı telefonla bildirdik gelip evraklarını alacaktı ancak almadı. şimdi ara bulucuda kendisi borcu ödemeyeceğini kendisini evrakları vermediğimiz için zarara uğrattığımızı iddia ederek muhasebenin verilmeyen beyannamelerden dolayı gelen cezalara istinaden kendisine borcu olduğunu iddia etmiştir. bu aşamada mükellefin iddia ettiği şekilde verilmeyen beyannamelerden dolayı gelen cezalar hususunda bizim bir sorumluluğumuz var mıdır? verilmeyen beyannameler işlemlerin borç sebebi ile durdurulmasından kaynaklanıyor. not: müşteri ile önceki muhasebecisi arasındaki husumet sebebi ile sözleşme yapılamamıştır.

Cevap : Müşterinizin beyanname ve bildirimlerini veremeyeceğinizi ve sözleşmeyi tek taraflı fesih ettiğinizi yazılı olarak bildirmeniz , Ayrıca bu durumu müşterinin VD ne bildirilmesi gerekirdi Bu durumda müşteri ile hukuki sorunlar yaşayabilirsiniz. Diğer taraftan ,Sözleşme yapmadan mesleki hizmet verilmesi 3568 sayılı yasaya göre de suçtur.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.