Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 10.11.2021 09:19 (Üye) Soru : tek ortaklı limited şirket yetkilisi şirket işlerini yürütebilmesi için bankadan para çekme ve yatırma için başka bir kişiye vekaletname yetkisi verilmiştir.bu kişi bankadan para çekme ve yatırma işleminde banka işlemleri işlerken vekaletname istinaden para çekme işlemi yazıyor. muhasebe kaydını yaparken bu kişi için ayrı bir hesap açmak mı gerekiyor yoksa ortaklara borçlar (331) ve ortaklara alacak (131 ) hesabında takip etmek mi gerekiyor.çünkü şirket yetkilisi adına bu işlemleri yapmaktadır.muhase kaydı hakkında bilgi verirseniz .teşekkürler

Cevap : Bankadan para çeken veya yatıran kişi ister şirket yetkilisi olsun i, ster vekili olsun bu işlemler için 131-331 hesap kullanılmaz. 102 ve 100 hesaplar kullanılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.