Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 10.11.2021 12:38 (Üye) Soru : Büyük Mükellefler vergi dairesine kayıtlı bir müşterimize mal sevkettiğimiz zaman bazen irsaliyelerde hatalar olabiliyor. Araç plaka no,Mamülün adı veya kod numarası gibi bilgiler yanlış yazılabiliyor. Böyle olduğu zaman müşterimiz bu irsaliyeyi kabul etmiyor ama fatura kesmemizi istiyor. Sonra bize iade faturası kesiyor. İrsaliyede düzenlemiyor.Ve iade faturasına emtianın adedi cinsi vesaireyi yazmıyor sadece hizmet iadesi şeklinde açıklama yazıp faturayı kesiyor. Bu işlem VUK na uygunmudur ? Yapılan işlem doğrumudur? Bu Konuyla ilgili her hangi bir tebliğ vb bir şey varmıdır? Kolay gelsin.

Cevap : Bahsettiğiniz müşteri yanlış uygulama yapmaktadır. Mal iadesi için "Hizmet iadesi " faturası düzenlenmez.Bu konuda yayımlanmış bir tebliği yok. Faturayı düzenleyen firmaya neden böyle düzenlediğini ve yasal dayanağını sorunuz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.