Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 11.11.2021 10:46 (Üye) Soru : Mrb,üstad.2020 yılını zarar ile kapatan işletme esasına göre defter tutan mükellef, 2021 yılındada işletme esasına göre defter tutmaya devam ediyor.2021 ilk 2 geçici vergi döneminde de zararı devam etti.Şimdi 3.dönem kar çıkıyor.Kardan geçmiş dönem zararının mahsup edeceğim ama defter beyanda geçici vergi geçmiş dönem zararı kısmında şöyle bir uyarı var.Geçmiş dönem zararının düm dönemlerde yazılması gerekir diyor.Bu durumda zarar çıkan 1.ve 2.dönemde geçmiş yıl zararlarını beyana yazmadığımız için 3.dönem faydalanamayacakmıyız.Yada yazabilirmiyiz.1.ve 2.döneme geçmiş yıl zararlarını ekleyip düzeltme vererek mi yapmak uygun olur.Teşekkürler.

Cevap : Geçici vergi beyannamesinde Matrah bildirimimi bölümünde " Mahsup edilecek Geçmiş yıl zararları " satırına toplam zararı yazmanız gerekir.Bu şeklide beyanname kabul edilmiyor ise ; 2021/1 ve 2. dönem beyannamelerini düzeltmeniz gerekir. Bu konuda GİB e beyan bölümünden bilgi alınız.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.