Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 11.11.2021 14:03 (Üye) Soru : Kumaş kalender işçiliği (kimyevi madde kullanmadan kalender makinası ile kumaş parlatma) yapan bir firmamız var. Satış faturası düzenlerken KDV oranı ne olmalı? Tevkifat uygulanmalı mıdır? (Müşteri sadece kumaşı veriyor)

Cevap : KDV oranları için Web sayfamızdaki mevzuat / pratik bilgilerde (vergi) bölümünde bulunan listelerden yararlanınız. Bahsettiğiniz teslim için (I ) (BİR) sayılı listede ise ; % 1 , ( II ) (İKİ) sayılı listede ise; % 8 her iki listede de yoksa genel oran olan % 18 uygulanır. Bahsettiğiniz teslim (I) ve ( II) sayılı listede olmadığı için Genel oran olan % 18 uygulanır. Fason olarak yapılan ; Boya, apre, baskı ve kasarlama, ütüleme, çözgü, haşıl, dikim, kesim, kapitone, tıraşlama, zımpara, şardon, yakma, ram, nakış ve benzeri bütün işler tevkifat uygulamasına tabidir oran 7/10 dur. Kumaş parlatma yukarıda sayılan işler giriyor ise tevkifat yapılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.