Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 12.11.2021 09:30 (Üye) Soru : Merhaba; Twitch kanalından yayın yaparak gelir sağlayan mükellefim 01/03/2021 de gelir elde etmeye başlamış.10/06/2021 de basit usül açılışında bulunmuş.10/11/2021 de aramızda malimüşavirlik sözleşmesi yaparak, defter beyan başvurusunda bulunduk.Basit usülde olması uygunmudur,geçmişte sağlanan gelirleri için nasıl bir yol izlenmeli.Başvurularda gecikmiş olmasının herhangi cezai durumu varmıdır.Bu durumda nasıl bir yol izlemeliyiz.

Cevap : Bahsettiğiniz iş için GVK 47ve 48. maddelerde belirtilen şartlar var ise Basit usulde mükellefiyet tesisi ettirilir.Şayet VD Basit usul mükellefiyeti tesis eder ise 2021 yılı hasılatları defter beyan sistemine kayıt yapılır. Basit usul mükellefleri 2021 yılı dahil Yıllık GV beyannamesi vermeyeceklerdir. Sadece belge alıp belge verecekler ve kayıt tutacaklar yasada belirtilen hadler aşılır ise ertesi yıl işletme defteri tutacaklardır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.