Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 16.11.2021 12:54 (Üye) Soru : Sayın Yetkili ltd. şti. işyerini şişli den esenyurta adresini taşıdı. karar 21.10.2021 de alındı sicile tescili yapıldı. Bizde ssk esenyur a müracat ederek işyeri no alındı ve bize çalışanların işe girişinin 21.10.2021 ile yapılması ve işçıkışının 20.10.2021tarihi ile ssk işe giriş ve çıkışların 16 kodla yapılması söylendi ve bizde yaptık. ancan şişli vergi dairesine muhtasara ssk bölümünü tanzim ederken işten çıkış 20.10.2021 işe giriş 21.10.2021 yazıyoruz sistem kabul etmiyor. uyarı. işe giriş gün ve ayı işten çıkıştan büyükolamaz diyor. . işe girişve çıkış tarihlerini aynı yazınca kabul ediyor. ne yapmamız gerekli. iyi günler

Cevap : Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle Yönetmeliğinin 33. maddesine “ İşyerinin, gerek başka bir ildeki adrese nakledilmesi nedeniyle düzenlenen işyeri bildirgesine istinaden, gerekse aynı il içinde olmakla birlikte başka bir ünitenin görev alanındaki adrese nakledilmesi nedeniyle yapılan yazılı bildirim üzerine yeni işyeri dosyası tescil edilir.” İbarelerinin yer aldığı altıncı fıkra ilave edilmiştir.Yönetmelikte yapılan bu değişiklik sonrası işyerinin aynı il içinde nakli nedeniyle her durumda yeni işyeri dosyası tescil edildiği takdirde, hem eski dosyadan işten ayrılış bildirgesi verilip yeni dosyadan işe giriş bildirgesi verilmesi, hem 06111, 17103/27103 gibi teşviklerde sigortalıların yeni işyeri dosyasına aktarılması, hem de bu işlemlerin yapılabilmesi için yeni e-Sigorta kullanıcı kodu için bizzat yeni SGM’ye müracaat edilmesi gerekecektir.Eğer çalışmaya ra verilmamiş ise İşe giriş ve çıkışları aynı gün bildirilebilmektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.