Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 15.11.2021 08:57 (Üye) Soru : Merhaba Konu: KDV tevkifatı konusu ile ilgili Saç ve metal ürünleri üzerine faaliyet gösteren firmamız çalıştığı müşteriler tarafından bizim firmaya gönderilen mamül halde düz metal olarak gelen metali onların istediği ölçülerde ve şekillere getirerek eğerek veya bükerek Gibi işlemler ile istedikleri şekillere getirerek geri gönderilmektedir. Bir manada sadece metal fason hizmet işi yapmaktayız. Bize göre tevkifatsız olarak metal bükme işlemleri açıklamalı Fatura kesilmesi yeterlidir. Bazı meslektaşlar tekstil ürünlerindeki Fason hizmet gibi olmalı hususunda görüş bildirmektedir. Bu hizmet sonucunda görüşlerinizi rica ederiz.

Cevap : Fason hizmetinde KDV tevkifatı sadece tekstil ve konfeksiyon işlerinde uygulanır.Yaptığınız işlem doğrudur. KDV Tevkifatına tabi olacak işlemler için aşağıdaki linki inceleyiniz. https://archive.ismmmo.org.tr/docs/mevzuat/PratikBilgiler/2021_vergi/10.pdf
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.