Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 15.11.2021 13:58 (Üye) Soru : Tekrar merhaba. Bir önceki soruma ''689 hesap Gider olarak hesaplarda yer alır.Ticari gider oluşur.'' BİR ÖNCEKİ SORUMA İSTİNADEN matrah ve kdv arttırım soruma karşılık anladığım 7'li hesaplarda bir gider hesabı oluşturmalımıyım veya bana ilave kar çıkmayacak şekilde muhasebe kayıtlarını yazabilirmisiniz. şimdiden teşekkür ederim iyi çalışmalar

Cevap : 7 li hesaplar Kanunların gider kabul ettiği giderler için kullanılır.Matrah artırımı için ödenen vergiler 7li hesaplarda yer almaz, Kar çıkmayacak şekilde kayıt olmaz. Kar neden çıksın ? 100 TL KKEG, 100 TL matraha ilave sonuç (0) Geçici vergi beyannamesinde Dönem ticari karına 689 (KKEG ) eklenir, vergi matrahına ulaşılır vergi matrahından KV hesaplanır. TİCARİ KAR VE MALİ KAR kavramları konusunda makale ve yazıları inceleyiniz. Matrah artırımı için vergi ödemesi muhasebe kaydı; 689(B) 102(A) kayıt yapılır. Başka kayıt olmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.