Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 15.11.2021 16:25 (Üye) Soru : Merhabalar, bir mükellefimiz yeni bir limited şirket kurmak ister. İlgili şirket 2 eşit paylı ortaklı olacak şekilde kurulacak. Ortaklardan birisi ayni sermaye diğeri nakdi sermaye koyacak. Ayni sermaye olarak ise daire koymak isterler. Kurulacak olan ilgili şirket müteahhitlik yapacak. Ayni sermaye olarak koyulan daireler daha sonra satılıp nakde dönülecek. Bu bilgiler doğrultusunda ayni sermaye olarak koyulan dairelerin sermaye olarak gösterilmesi ve sonrasında satışı noktasında vergilendirme açısından neler karşımıza çıkabilir? Bu konu ile alakalı net ve sağlıklı bir bilgiye ulaşamadık. Bize konu ile alakalı bilgi verebilirseniz çok seviniriz. İyi çalışmalar, sağlıklı günler...

Cevap : Ayni sermaye olarak konan G.menkul satılması halinde Fatura düzenlenir KDV tahsil edilir .Satış bedeli ile kayıtlı değer arasındaki fark Ticari kazanç olur .KV tabi tutulur.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.