Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 18.11.2021 09:40 (Üye) Soru : Merhaba sayın danışmanım; mükellef işletme esasına tabi olup defter beyana tabidir. Bilgisayar malzemeleri ellektronik parça ile uydu alıcı vs. ticareti yapmaktadır. Ekim ayında hepsiburada dan işi ile ilgili olmayan 100 tl + %8 kdv ile yastık yorgan almış üründen memnun kalmadığı için karşı şahış işletmesine durumu bildirmiş onlarda e-arşiv ft kestikleri için tekrar kendilerine 5.000-30.000 e-arşiv sisteminden ft edilmesi söylenmiş mükellefte parasını alabilmek için mecburen gib e-arşiv ft.sı kesmiştir. Sorum şu ben bu işlemi mal alış olarak mı defter beyana işleyip sonra satış işlemi için mal satış iadesi olarak mı işlemem gerekir yoksa diğer sarf malzeme giderlerine işleyip diğer gelir olarak mı işlemem gerekir not: mükellef e-arşiv ft.yı fatura tipi olarak: İADE olarak seçmiş ve kesmiştir, iadeye konu olan faturalar bölümüne fatura no ve tarihini yazmıştır bilgi için teşekkür eder iyi günler dilerim

Cevap : Mükellefin işi ile ilgili olmayan özel mal için alınan fatura kayıtlara alınmaz.Yaptığınız işlemlerin tamamı yanlış Nasıl düzeltileceği konusunda yorum yapamıyoruz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.