Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 19.11.2021 11:58 (Üye) Soru : Değerli üstad, mükellefimiz askeriyeye mobilya ürünü fatura edecektir. biz bu mobilyayı - ve mobilya ürünlerini dışarıdan kdv ödeyerek aldık. askeriyeye bu ürünleri tevkifatlımı fatura keseceğiz. kdv kanununda 13. maddesinde; Milli Savunma Bakanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Savunma Sanayii Müsteşarlığı, Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Gümrük Muhafaza Genel Müdürlüğüne milli savunma ve iç güvenlik ihtiyaçları için uçak, helikopter, gemi, denizaltı, tank, panzer, zırhlı personel taşıyıcı, roket, füze ve benzeri araçlar, silah, mühimmat, silah malzeme, teçhizat ve sistemleri ile bunların araştırma-geliştirme, yazılım, üretim, montaj,yedek parça, bakım-onarım ve modernizasyonuna ilişkin olarak yapılan teslim ve hizmetler ve bu teslim ve hizmetleri gerçekleştirenlere bu kapsamda yapılacak olan, miktarı ve nitelikleri yukarıda sayılan kuruluşlarca onaylanan teslim ve hizmetlerin KDV den istisna olduğu, hükümlerine yer verilmiştir. Diğer taraftan, muhtelif Genel Tebliğler ile tevkifat yapacak kuruluşlar ve tevkifat uygulanacak işlemler ile tevkifat oranları açıklanmıştır. Milli Savunma Bakanlığı İstanbul İç Tedarik Bölge Başkanlığına yapılacak mobilya satışı, KDV Kanunu'nun 13/f maddesi kapsamında değerlendirilemeyeceğinden genel oranda (% 18) KDV ye tabi tutulacaktır. DENMEKTEDİR. biz özel üretim sedir de keseceğiz askeriyeye - tevkifat yapılmalı.

Cevap : Kısmi KDV tevkifatı "Hizmet ifasında " yapılır .Mal tesliminde yapılmaz. MSB na düzenleyeceğiniz Faturada sedece KDV hesaplanır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.