Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 19.11.2021 12:50 (Üye) Soru : merhaba, 01/07/2021 tarihinde bir tuhafiye dukkanı acılışı yaptık, dükkan sahibini 4-b sgk lısı yaptık. şimdi bu mükellefimiz,ek gelir amaçlı olarak iş arıyordu ve uzakta çalışma (tam zamanlı) imkanı olan bir işyeri ile satış elamanı olarak anlaşma yaptı. kendi tuhafiye dukkanı ıle birlikte bu anlaştıgı işyerine de 01/12/2021 itibari ile işe başlayacak. 1 - bu durumda kendi tuhafiye dükkanındaki 4-b sgk lık durumu ne olacak? benim ek iş ile ilgili bir bildirim yapmam gerekiyor mu? 2 - kendisi 4-b sgk lısı iken anlaşma yaptıgı firma, 4-a işe girişini nasıl yapacak? teşekkürler.

Cevap : kişiler ortağı bulunduğu işyerinde 4a sigortalı bildirilemezler. başka işyeri sicil numarasında fiilen çalışıyor iseler 4 a sigortalı bildirilebilirler.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.