Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 22.11.2021 14:53 (Üye) Soru : İyi çalışmalar üstad. 23 Ekim tarihinde bilanço usulüne göre defterini tuttum bir mükellefimefat etti. Mirasçıları feragat name düzenleyerek bir çocuğunun adına iş yerini devretme yetkisi verdiler. Bayrampaşa vergi dairesi aynı tarihli çocuğun adına mükellefiyet açtı. 31.12.2021 tarihine kadar verasetten oğlunun adına devam edeceğimizi söylediler. Soru 1: Oğlunun adına açılan mükelliyeti Bilançosuna göre mi tutmalıyız işletme hesabına göre mi? Bilançosununa göre ise defter tasdik etmemiz gerekiyor mu yoksa babasının defteri üzerine mi devam edeceğiz? Defter Tastyk etmemiz gerekiyorsa bugün son gün ona göre karar vereceğiz. Soru 2: Vergi dairesi 31 Aralık’a kadar veraseten oğlunun adına devam edecek 1 Ocak’tan itibaren Bilançoyu oğlun adına Devr edeceksiniz dediler. Bu aradaki üç ay için vefat eden kişi adına beyanname verilecek mi? Verasetten açılan oğlunun adına B formu mükellefiyeti açılacak mı? Soru 3: Oğlunun adına ödeme kaydedici cihaz devri yapıldı devreden Caade ve durumu nasıl olacak? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim teşekkür ederim

Cevap : 1-Bilanço usulüne göre devam edilir.Yeni defter tasdik ettirilir. 2- VD görüşü yanlış..Zaten çocuk adına mükellefiyet açılmıştır.Vefat eden adına ölüm tarihinden itibaren 4 ay içinde kıst dönem GV beyannamesi verilecektir.Yeni yılda çocuk devam eder veya kapatır. Mükelefiyet tüm beyannameler ve bildirimler için otomatik açılmıştır. 3- ÖKC bilgileri değiştirilir işlemler devam eder.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.