Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 23.11.2021 16:28 (Üye) Soru : Sayın İlgili, benin yanım üç sigortalı çalışanım bulunmaktadır. Bende 4/b bağ-kur sigortalısıyım. Ekonomik sıkıntılar çok ağır sonuçlar doğurmuştur. Bende bu yarayı bir nebze onarmak için ilave iş imkanları oluşturmaya çalışıyorum. Bu bağlamda kurumsal bir şirket, işletme müdürü olarak bana teklif yapmıştır. Mesleğimin dışında bir görev üstleneceğim. Firma beni şirket bünyesinde 4/a sigortalısı olarak çalıştırmak istemektedir. Bu durum serbest meslek erbabı olarak faaliyet gösterdiğim büro faaliyetlerime bir engel teşkil eder mi?.. Yani bir şirkette 4/a sigortalısı olarak işe girersem aynı zamanda ofisimi açık tutup mükelleflerimin işlerine aynı şekilde devam edebilirmiyim?. Bununla ilgili meslek mevzuatımızda bir engel var mıdır?.. Saygılarımla,

Cevap : Serbest çalışan meslek mensupları aynı zamanda bir işverene bağlı olarak olarak unvanı veya konumu ne olursa olsun çalışamaz.Bağımlı çalışmak için Büro faaliyetini kapatmanız gerekir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.