Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 24.11.2021 11:18 (Üye) Soru : sayın danışman ; 1997 yılında basit usulde ticari kazanç olarak nakliye hizmeti veren mükellef 2017 yılında gerçek usule geçmiştir. daha sonra 2021 yılında ise bilanço usulüne göre gelir vergisi mükellefi olarak mükellefiyeti devam etmektedir. Sorum; mükellef 1997 yılında satın almış olduğu nakliye hizmetini ifa ettiği kamyonetini satmak istiyor. Aracın alım bedeli 1997 yılı olduğu için tespit edilemiyor.Bu durumda kamyonetin satışı fatura edilmeli mi? alış bedeli tespit edilemediğinden satış tamamı gelir mi kayıt edilmeli teşekkürler

Cevap : 2017 yılında gerçek usule geçiş de ve 2021 de bilançoda taşıtın bedeli defterde kayıtlı olması gerekir . Kayıtlı değil ise düzenlenecek faturada ki tutar gelir olacaktır.Düzenlenecek faturada % 18 KDV hesaplanır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.