Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 24.11.2021 12:42 (Üye) Soru : Merhabalar. Limited şirket bir mükellefim şirketi satmak istiyor. şirket sermayesi 500.000 tl dir. şirketi 2.500.000 tl ye satılacaktır. tutarın resmi yoldan gelmesi gerektiği için bu bedel üzerinden satış gerçekleşecektir. burada 2 sorum olacak. 1. si değer artış kazancına bakılırken sadece sermaye üzerinden mi bakmamız gerekiyor. eğer öyleyse burada 2 milyon gibi bir değer artış kazancı olmuş olcak. 2. sorum ise bu değer artış kazancından kurtulmak için sermaye artırmayı düşünüyorum. hisse devrinin yapıldığında sermayenin tamamının ödenmesi mi gerekiyor. burda sermayeyi 2.500.000 yaptığımı düşünürsek. 2 milyon ödenmiş olsa 500 bin için değer artış kazancımı olur yoksa sermaye bazında bakılıp değer artış kazancından kurtulmuş olurmuyuz. bu konuda yardımınızı rica ediyorum. iyi çalışmalar dilerim.

Cevap : Şirket satılmaz. Şirketin hisse sahibi veya sahipleri Hisselerini satarlar.Değer artış kazancından kurtulmak diye bir işlem olmaz. Satış bedeli ile alış (sahip olunan değer) fark için değer artış kazancı hesaplaması yapılacaktır. Değer artış kazancı hesaplaması için alış bedeli (sahip olunan bedel) için enflasyondan arındırılarak değeri yükseltilme imkanı vardır Bu hesaplama yöntemi için 2021 yılı mali rehberimizden yararlanınız. Rehberdeki ilgili link aşağıdadır. 45 ve 46. sayfa https://www.ismmmo.org.tr/dosya/797/Mevzuat-Dosya/Mali-Rehber.pdf
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.