Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 14.12.2021 11:38 (Üye) Soru : merhaba . e fatura ve e defter mükellefi firma 2021 ağustos ayında yurtdışından gelen reklemasyonu kdv siz olarak başka firmaya yansıtma kesti. gelir idairesi bu faturanın kdv li olması gerektiğini bildirdi. ağustos e defter gönderild. bu durumda ne yapmamız lazım . fatura iptal süreleri geçti.

Cevap : Merhaba; elektronik ortamda oluşturulan fatura için elektronik ortamda iptal işleminin yapılması gereklidir. Süresi geçtiğinden bu faturaya ilişkin iade faturası alabilirsiniz. İlgili döneme ilişkin gönderdiğiniz berat dosyasına ilişkin Gelir İdaresi Başkanlı'ğına başvuruda bulunarak o döneme ait oluşturuan berat dosyasının silinmesini talep edip, onay verildikten sonra cari dönem kaydını yapıp yeniden berat dosyasın hazırlanması gereklidir. iyi çalışmalar dileriz
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.