Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 29.11.2021 13:33 (Üye) Soru : ÜSTAD MERHABA BİR SORUM OLACAKTI ŞÖYLE Kİ KADININ BAĞKUR LU EŞİ ÖLÜYOR VE MAAŞI EŞİNDEN DOLAYI BAĞLANIYIR.AYNI KADIN ÖLEN SSK EMEKLİSİ BABASININ DA MAAŞINI ALABİLİR Mİ YANI HEM BAĞKUR EMEKLİSİ KOCASININ HEMDE SSK EMEKLİSİ ÖLEN BABASININ MAAŞINI ALABİLİR Mİ YOKSA SADECE KOCANIN KİMİ Mİ ALABİLİR ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM

Cevap : Burada önemli olan Sigortalıların ölüm tarihleri ve sigortalıların SSK’lı mı, Bağ-Kur’lu mu, Emekli Sandığı üyesi mi olup olmadığıdır. Ölen eş Emekli Sandığı’na tabiyse, ölen baba ise Bağ-Kur ya da SSK’lı ise iki maaş birden bağlanıyor. Sigortalıların ölüm tarihi de önemli ve 1 Ekim 2008 öncesi ve sonrası olarak şartlar değişiyor. Örneğin, farklı sigortalara bağlı eş ve anne-baba Ekim 2008’den önce ölmüşse hak sahibi iki maaş alabilir. Ölen sigortalılardan biri Ekim 2008’den önce, diğeri Ekim 2008’den sonra vefat etmişse ve farklı sigortaya bağlı ise yine iki maaş alınabiliyor.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.