Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 29.11.2021 13:50 (Üye) Soru : merhaba, e-deftere tabi LTD.ŞTİ yiz. e defter beratları verilmeden önce, her ay sonu itibari ile mizan hesaplarını kontrol ediyoruz. Hesaplarımızı ve beyannamelerimizi TL olarak tutuyoruz. içinde yaşadıgımız kur dalgalanmasından dolayı, banka döviz hesaplarmızın TL karşılıkları ile ilgili sorum olacaktı. 1- Banka döviz hesaplarımıza ait kur farkı hesaplarının sadece geçici vergi dönemlerinde hesaplanması yeterli midir? 2- yoksa her ay sonu itibari ile banka döviz hesaplarında kur farkı hesaplanmak zorunlu mudur? 3 - Örnegin; son dönem kur dalgalanmalarından kaynaklı olarak, 11.ay sonu itibari ile mizan hesaplarımızda A BANKASI usd hesabı kuru 9,53.-tl çıkıyor fakat TCMB usd kuru 12,08-tl cıvarıdır. bu durumda yuksek mıktarda kur farkı cıkıyor. bu kur farkı hesaplamasını 11. ay defter beratları verilmeden önce 30/11/2021 itibari ile yevmiye yapmalı mıyız? yoksa kur farkı yevmiye yapmadan, bu şekilde banka döviz hesabının TL değerini mizanda bırakabılırmıyız? sorularımı tek tek yanıtlarsanız memnun olurum. tesekkurler.

Cevap : Yabancı para birimi için kur değerlemesi Geçici vergi dönem sonlarında yapılması ZORUNLUDUR. İsteyen mükellef her ay sonu da kur değerlemesi yapabilir Zorunluluk yok. 30/11/2021 itibari ile vereceğiniz berat AĞUSTOS /2021 Ayına ait dir. KASIM/2021 dönemi beratı ise 28/ŞUBAT/2022 kadar verilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.