Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 30.11.2021 12:32 (Üye) Soru : Selamlar,suriye uyruklu çalıştırmak üzere çalışma izin müracatında bulunuldu.29.11.2021-28.11.2022 arası izin ve harçların ödenmesi için mail geldi.harçları ödedikten sonra çalışma izin kartı elimize ulaştığında mı sgk işe giriş yapılması gerekiyor.yani 3 aralıkta kart elimize ulaşırsa 6 aralık tarihinde işe başlayacak şeklinde mi işe giriş yapmalıyız ve tüm sigortalı kolları olarak mı işe giriş yapılmalı ? Teşekkürler

Cevap : Sosyal Güvenlik Kurumunca işe giriş bildirgesi programlarında geçen hafta yapılan değişiklikler sonrasında sosyal güvenlik sözleşmesi imzalanmamış ülke vatandaşları için “0-Tüm Sigorta Kolları (Zorunlu)” seçeneğinin işaretlenmesine izin verilmediğinden, ülkemizle sosyal güvenlik sözleşmesi imzalanmamış ülke vatandaşları için düzenlenecek işe giriş bildirgelerinde sigorta kolu seçeneği “12-U.Söz.Olmayan Yab. Uyrk.Sigortalı” seçeneği işaretlenmelidir. Uluslararası sosyal güvenlik sözleşmesi imzalanmış ülke vatandaşları için düzenlenecek işe giriş bildirgelerinde ise önceden olduğu gibi “0-Tüm Sigorta Kolları (Zorunlu)” seçeneği işaretlenmelidir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.