Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 29.11.2021 16:22 (Üye) Soru : Ekim 2021 tarihinde kuruluşu yapılan kamping faaliyeti ile iştikal edecek iş yerinin vergi levhası çıktı fakat faaliyetimizin yapılacağı çadır alanları , karavan parkları , alt ve üst yapı faaliyetleri bitmediğinden Turizm belgesi ve belediye çalışma ruhsatı başvurusu yapılmadı. Faaliyet 2022 Nisan / Mayıs gibi başlayacak . Bu durumda Turizm Payı Beyannamesi verilmeli mi , yok sa faaliyete başlanınca ilgili belgeler alındıktan sonra mı verilmeye başlanmalı?

Cevap : Turizm belgesi ve belediye çalışma ruhsatı olmadığı için Turizm payı beyannamesi verileceği görüşündeyiz. 2 Kasım 2019 CUMARTESİ Resmî Gazete Sayı : 30936 TURİZM PAYI BEYANNAMESİ GENEL TEBLİĞİ (SIRA NO: 1) Tanımlar MADDE 3 – (1) Bu Tebliğde geçen; ı) Konaklama tesisleri: Bakanlık tarafından düzenlenen kısmi turizm işletmesi veya turizm işletmesi belgesiyle ya da ilgili kurum veya kuruluş tarafından düzenlenen işyeri açma ve çalışma ruhsatıyla faaliyet gösteren oteller, tatil köyleri, butik oteller, konaklama içeren özel tesisler, moteller, hosteller, pansiyonlar, apart oteller ve konaklama içeren kırsal turizm tesisleri (dağ evi, köy evi, çiftlik evi, yayla evi ve oberj) ile kampingleri,
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.