Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 29.11.2021 17:38 (Üye) Soru : İyi günler, bir müşterimiz gib portal üzerinden kesmiş olduğu e arşiv faturada yanlışlıkla vergi numarasını hatalı yazmış olup vergi mükellefi olmayan birine fatura kesmiştir. Karşı taraf mükellef olmadığı için ve kendilerine ulaşma durumu olmadığı için bu durumda iptal işlemi nasıl yapılacaktır. İptal talebinde bulunarak ve bu durumu vergi dairesine bilgi vermek suretiyle işlem yapmak uygunmudur. Bu konuda bilgi alabilirmiyiz. İyi çalışmalar.

Cevap : Yanlış düzenlenen fatura işleme alınmaz Çıktısı alınarak üzerine iptal yazılır ve saklanır. Yeni (doğru) fatura düzenlenir. Faturanın üstüne iptal edilen faturanın tarih ve numarası yazılır İptal edilen faturanın yerine düzenlendiği şerhi yazılır. VD bilgi verilmesine gerek yoktur.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.