Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 30.11.2021 12:55 (Üye) Soru : Günaydın, sgk merkezinden kıdem tazminatı alabilir yazısı getiren bir işçi, kendi isteği ile istifa ettiği zaman kıdem tazminatını alarak işten çıkabiliyor. Peki mağdur olan işverenin yapabileceği bir husus yok mudur?.. İşçide sonrasında hemen başka bir işe girmiştir. Bu işçi tarafından kanunu kötüye kullanmak olmaz mı?.. Bu nedenle işveren kıdem tazminatının iadesini işçiden geri talep edemez mi?.. Bu konularla ilgili detaylı bilgi paylaşılmasını rica ederim.

Cevap : Kıdem Tazminatına hak kazanma koşullarından biri olan 8 Eylül 1999. Bu tarihten önce ilk kez sigortalı olup da 15 yıl 3600 gün sigortalılık süresini dolduran yani yaş dışındaki emeklilik şartlarını yerine getiren işçiler, SGK’dan “Emeklilik hakkı elde etmiştir” yazısı alarak işverene verip, istifa ederse kıdem tazminatı alabiliyor.Bu şart yasaldır. İşçinin işe girişte özlük dosyası eksiksiz hazırlanırsa bu şart işe giriş tarihinde belli olup işveren tarafından bu risk görülebilirdi.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.