Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 24.12.2021 17:27 (Üye) Soru : Şirkette çalışan bağımlı mali müşavirim. Burada sigortalı çalıştığım için firmanın şifresiyle beyanları gönderiyoruz. BERAT RAPORUNDA meslek mensubu bilgilerinde kendi bilgilerimi mi yazacağım. Boş bırakınca kabul etmiyor zaten. Seçeneklerde mali müşavir yok smmm var. Ben de serbest muhasebeci mali müşavir değilim bağımlıyım. Meslek mensubu bilgilerine ne yazmam doğru olur.

Cevap : Merhaba; Eğer defterler işletme bünyesinde tutuluyorsa SM/SMMM/YMM Sözleşme Tipi Açıklaması (accountantEngagementTypeDescription) alanına tire (-) işareti yazılacaktır. Çünkü Sözleşme Tipi Açıklaması, şematron DİKKAT kontrollerine göre boş geçilmemesi gereken bir alandır. Diğer taraftan, accountantInformation veri grubu çoklanabilir bir alandır. İşletmenin Yeminli Mali Müşavirle Tam Tasdik sözleşmesi yapması durumunda, bu alanı çoklayarak defterini tutan SM/SMMM bilgisinin yanında Yeminli Mali Müşavir ile yapılan sözleşmeye ait Sözleşme açıklaması, Sözleşme çeşidi, Sözleşme tarihi ve numarası da bu alana yazılacaktır. iyi çalışmalar
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.