Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 01.12.2021 13:00 (Üye) Soru : Merhaba sayın ilgili, fason dikimi hizmeti aldığımız firmaya; malların vaktinde gelmemesi gibi nedenlerden dolayı reklamasyon faturası düzenleyeceğiz. Bizim faaliyetimiz teksil üzerinedir.(Aldığımız fason hizmet %8 kdv den tevkifatlı olarak gelmektedir.) Düzenleyeceğimiz faturada tevkifat olacakmıdır ? Fatura KDV oranı %8 mi olacak ? Teşekkürler.

Cevap : Reklamasyon faturası satılan bir malın kalitesindeki bozukluktan dolayı karşı firmanın malı iade etmeyerek telafi edici bir fatura kesmesidir. Satılan mal veya hizmetin niteliğine uygun olmaması veya kusur tespit edilmesi durumunda reklamasyon adı verilen fiyat indirimleri söz konusu olmaktadır. Sizin olayınız REKLAMASYON İle ilgisi yoktur. Vaktinde teslim edilmeyen hizmet için düzenlenecek TAZMİNAT Faturası % 18 KDV hesaplanır KDV tevkifatı olmaz. Bu durumun faaliyet konusu ile ilgili olmadığı için KDV oranı % 8 olmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.