Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 03.12.2021 10:14 (Üye) Soru : SAYGIDER MESLEKTAŞIM MERHABA SORUM YADA SORULARIM ŞU: 1-E DEFTER MÜKELLEFİ OLAN FİRMAM IĞDIR İLİMİZDE TARIM YAPMAK İÇİN TARLALAR KİRALADI.BU TARLALARIN BİR KISMI TAPULU BİR KISMI TAPUSUZ TALALAR.AYRICA TARLALARIN SÜRÜMÜ VE TOPRAĞIN HAZIRLANMASI İÇİN ÇEŞİTLİ ÇALIŞMALAR YAPILDI ÖRENEĞİN TRAKTÖR ÇALIŞTI İŞÇİLER ÇALIŞTI VE HAYVAN GÜBRESİ ALINIP TARLALARA SEPİDİ. 2- BU BAĞLAMDA E GİDER PUSULASI DÜZENLEMEM GEREKİR ÇÜNKİ BU İŞLERİ YAPAN ARAÇ SAHİPLERİ VE ÇALIŞAN İŞÇİLER VERGİ MÜKELLEFİ DEĞİLLER BU DURUMDA ÇİFTÇİLİK İÇİN ALINAN MAL VE HİZMETLERDE GİDER PUSULASINDA STOPAJ ORANI NE OLMALI 3-ÖDEDİĞİMİZ TARLA KİRALAMA BEDELLERİNİN STOPAJ ORANI NE OLMALIDIR. 4-ÇİFTÇİLİK DESTEKLEME ÖDEMELERİNİ NASIL MUHASEBELEŞTİREVİLİRİM. SAYGILARIMLA ....

Cevap : 1-2-ÇALIŞTIRILAN İŞÇİLER İÇİN GİDER PUSULASI İLE ÖDEME YAPILMAZ. BORDRO İLE ÖDEME YAPILIR. DİĞER HARCALAR DA BELGELEMEK KOŞULU İLE DEFTERE GİDER VEYA MALİYET UNSURU OLARAK KAYIT EDİLİR.ARAÇ KİRALAMALARI İÇİNDE % 20 GV STOPAJI YAPILIR. 3-TARLA KİRALAMASINDA HESAPLANACAK GV STOPAJ ORANI % 20 DİR. 4-DEVLETTEN ALINAN DESTEKLER 602 HESABA GELİR KAYIT EDİLİR.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.