Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 09.12.2021 11:22 (Üye) Soru : Merhabalar, İşsizlik maaşı yararlanma şartı ile ilgili bir sorum olacaktı. Son 120 günün eksiksiz, kesintisiz olma şartı ile ilgili olarak bu son 120 gün aynı işyeri olması zorunlu mudur? Yoksa kesintisiz olarak devam ederse ve son ay primi farklı işyerinden olarak çıkartılırsa işsizlik maaşından faydalanabilir mi, kesintisiz olarak devam ettiğinde en son işyerinden ödenen prim günü önemli mi (örneğin kesintisiz son işyeri 30 gün olursa)? Teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim. Saygılarımla,

Cevap : İşsizlik Ödeneğinden Yararlanma Koşulları Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmak, Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olmak, Hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak, Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine şahsen ya da elektronik ortamda başvurmak, 120 gün hizmet akdine farklı işyerlerinde aralıksız tabi olmak engel değildir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.