Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 09.12.2021 16:55 (Üye) Soru : Merhaba Mükellefimiz olan Limited Şirket'in mahkeme yolu ile iflasına karar verildi ve ticaret sicil gazetesinde ilan oldu. Mahkeme tarihi 10.11.2021, ticaret sicil gazetesi ilan tarihi 16.11.2021 Bizim yapacağımız vergi dairesi, ticaret odası vb beyanname, bildirmler süreleri hakkında bilgi vermenizi rica ederim. Teşekkürler.

Cevap : Ticaret Mahkemesi’nin iflas kararı verdiği tarihten itibaren tacirin tasfiye haline girdiği kabul edilecek olup, iflasına karar verilen tacirin iflas süreci sona erinceye kadar yani tasfiye süreci bitinceye kadar vergilemeye ilişkin ödev sorumluluklarının da iflas idaresince yerine getirilmesi gerekecektir. Süreç bitene kadar verilmesi gereken beyanname ve bildirimler sürelerinde verilecektir Bürokratik işlemler için Vergi Dairesinden bilgi alınız. Aşağıdaki linkde bulunan özelgeyi inceleyiniz. https://www.gib.gov.tr/node/99212
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.