Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 10.12.2021 10:17 (Üye) Soru : SAYIN İLGİLİ; İKİ ORTAKLI KURUMLAR VERGİSİ MÜKELLEFİMİZ AYNI ZAMAN DA ŞİRKET MÜDÜRÜ /ORTAĞI ÇOCUKALRI İÇİN YAPTIKLARI EĞİTİM, SAĞLIK GİDERLERİNİ ŞİRKET GİDERİ OLARAK KULLANABİLİR MİYİZ??? KONUYLA İLGİLİ YARDIMINIZI RİCA EDİYORUMM

Cevap : ŞİRKET ORTAĞINI YILLIK GV BEYANNAMESİ İ VERMESİ HALİNDE GVK 89/2. madde de belirtilen koşullara göre eğitim gideri vergi matrahından indirebilir.ŞİRKETE GİDER OLARAK YAZILAMAZ. "GVK 89/2 BEYAN EDİLEN gelirin % 10'unu aşmaması, Türkiye'de yapılması ve GELİR VEYA KURUMLAR VERGİSİ MÜKELLEFİYETİ BULUNAN GERÇEK VEYA TÜZEL KİŞİLERDEN ALINACAK BELGELERLE TEVSİK EDİLMESİ ŞARTIYLA, mükellefin kendisi, eşi ve küçük çocuklarına ilişkin olarak yapılan EĞİTİM ve sağlık harcamaları "
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.