Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 22.12.2021 12:56 (Üye) Soru : 12 Ayda bir eczane açılışı yaptım. Mükellefim SGK ile anlaşma yapacak doğal olarak da e- faturaya geçecek. e-faturaya geçenler ertesi yıl e-deftere geçme mecburiyeti var biliyorum. Bu gün aldığım bir duyuru ile e- faturaya geçenler hadleri aşmıyorsa (büyük deftere geçme) DBS işletme defteri tutmaya devam edebilirler deniyor. 1- Ezcane açılışında işletme defterine kayıt yapmakla yanlış mı yaptık. 2- e-faturaya bu yıl geçersek, hadleri aşmadığımız surece DBS işletme defteri tutabilir miyiz. Hayırlı İşler Dilerim.

Cevap : Merhaba; VUK 526 kapsamında SG ile anlaşması bulunan tüm sağlık hizmet sağlayıcıları 1 Temmuz 2021 tarihi itibariyle e-fatura uygulamasına geçiş sağladılar. Bu taraihten sonra sözleşme imzalayan mükellefler ise, fatura düzenlemeden önce e-fatura başvurusubu yapıp e-fatura olarak düzenleyeceklerdir faturalarını. İşletme esasına göre defter tutan ve bilanço limitlerini geçmeyen mükellefler defter beyanda devam edebilecek olup, bilanço esasına göre defter tutan sağlık hizmet sağlayıcıları 01.01.2022 itibariyle e-defter uygulamasına geçecektir iyi günler
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.