Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 13.12.2021 10:35 (Üye) Soru : İyi Günler Vergisini üç ayda bir beyan ettiğimiz 4 SGK lı çalışanı olan şirkete ait Nisan 2021 ayına ilişkin MUHSGK düzeltme beyannamesi düzenledik. Nisan 2021 ait MUHSGK da sehven vergi beyan edilmiş. Aynı vergi 4-6/2021 MUGSGK da da beyan edildiğinden hesaplanan verginin silinmesini Tahakkukun boş olarak tahakkuk ettirilmesini istedik. Daire aylık Muhtasar olduğu için vergiyi de aylık beyan etmek zorunda olduğumuzu söyledi.4-6/2021 MUHSGK yı düzeltmemizi istedi. Biz de bunu 10 kişiden az çalışanımız olduğu için aylık veya üç aylık vergi beyanının seçimlik bir hak olduğunu SGK yönünden aylık MUHSGK verdiğimizi izah etmeye çalıştık. Bizim haberimiz yok neye dayanarak bunu söylüyorsunuz dedi .Bizden yazılı tebliğ kanun istedi. Yardımcı olursanız sevinirim.

Cevap : Vergi dairesinde konu hakkında bilgisi olmayan memur ile değilde Şef,Md.Mv veya Müdür ile görüşünüz. Bahsettiğiniz konu için aşağıdaki tebliği okumalarını öneriniz. MUHTASAR VE PRİM HİZMET BEYANNAMESİ GENEL TEBLİĞİ (SIRA NO: 1) Resmî Gazete Sayı : 29983 Tarih 18 Şubat 2017
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.