Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 13.12.2021 11:18 (Üye) Soru : Merhabalar üstadım;Sorularım Adi Ortaklık işlemleri ile ilgili.Gelir Vergisi mükellefi olan 2 ayrı mükellef Halk Otobüs İşletmeciliği ile ilgili bir adi ortaklık kurmak istiyor.1-Ortaklardan biri Bilanço diğeri işletme defterine tabi.Kurulacak Adi Ortaklıkta hangi defter tutulacak?2-Devir Alacakları halk Otobüsün Noter Satış Sözleşmesi dolayısı ile Satış Faturası Adi Ortaklık adına mı olmalı yoksa ortaklardan herbirinin ayrı ayrı kendi adına mı olmalı? Cevaplar için şimdiden teşekkürler

Cevap : 1-Ortakların mevcut ticari faaliyetleri yeni kurulacak adi ortaklık ile ilgisi olmaz. Adi ortaklık işletme defteri veya isterse bilanço defteri kullanabilir. 2-Önce adi ortaklık kurulacak. Adi ortaklık vergi sicil kimlik numarası alınacak .Fatura adi ortaklık adına düzenlenecektir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.