Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 13.12.2021 16:42 (Üye) Soru : Merhaba, KDV Uygulama Genel Tebliğinde yapılan değişiklikle alıcıların kapsamına sigorta ve reasürans şirketleri de alınmış, böylelikle bu alıcılara karşı ifa edilen makine, teçhizat, demirbaş ve taşıtlara ait tadil, bakım ve onarım hizmetlerinde alıcılar tarafından yapılan tevkifat oranı 7/10olacağı belirtilmiştir. Otomotiv Bakım Onarım işi ile iştigal eden şirketimizin sigorta şirketlerince sigortalı müşterilerimizin hasarlı araçlarının bakım onarım işlemleri yapıldıktan sonra hasar bedelini sigorta şirketi, aracı yaptıran müşteri banka hesabına yapmaktadır. Böylelikle şirketimiz tarafından verilen araç tamir hizmet faturası da araç sahibi adına düzenlenmektedir. Araç sahibine düzenlediğimiz fatura tevkifatlı mı olması gerekmektedir. Olacak ise tevkifat oranı ne olmalıdır ? Alıcı firma sigorta şirketine hangi aranda tevkifat kesmelidir. Yardımlarını rica ederim iyi çalışmalar.

Cevap : Araç sahibine düzenlenen faturada KDV tevkifatı olmaz.( Belirlenmiş alıcılar hariç) Araç sahibi sigorta firmasına yansıtma faturası düzenlemesi halinde Hesaplanan KDV sen 5/10 oranında KDV tevkifatı hesaplanır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.