Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 24.12.2021 17:55 (Üye) Soru : Merhaba kıymetli meslektaşlarım. sual 1: Bilanço esasına göre defteri tutulan eczacının 31.12.2021 sonu cirosu e defter vuk önceki tebliğe göre 5.000.000 TL asla geçmeyecek durumda. malumunuz VUK 509'da değişiklik yapan 526 'ya göre , ssk kurumları ile anlaşması olan eczaneler 01.07.2021 de e-ft zorunlu geçtiler. Bu durumda 01.01.2022 de e-deftere de geçmesi zorunlu mu? diğer hiç bir şart oluşmamış durumdadır. sadece 526 göre zorunlu e-ft geçmişti. İEO dahil hiç bir yerden sağlıklı bilgi alamdım. SUAL 2: ltd.şti. kağıt defterde, e arşiv portal kullanmakta, cirosu ekim sonu 5,000,000 bir hayli geçti. e fatura ve e defter geçiş tarihlerini emin olmam açısından belirtebilirmisiniz. Sağlıklı günler dilerim tüm emekçi arkadaşlarımıza selamlarımla.

Cevap : Merhaba; Mükellefiniz aşağıdaki kriter kapsamında kalıyorsa e- fatura, takip eden yıl başı e-defter yükümlülüğünde olur. Mükellefiniz işletme esasına tabi defter tutuyor ve bilanço esasına geçiş sağlamamışsa defter beyanda, bilanço esasına göre defter tutuyor ise 2022 yıl başı e-defter yükümlülüğü başlayacaktır. (verdiğiniz bilgiler kapsamında) VUK 526 kapsamında "Sosyal Güvenlik Kurumu ile sözleşme imzalayan sağlık hizmeti sunucuları ile medikal malzeme ve ilaç/etken madde temin eden tüm mükellefler (hastane, tıp merkezleri, dal merkezleri, diyaliz merkezleri, Sağlık Bakanlığından ruhsatlı diğer özelleşmiş tedavi merkezleri, tanı, tetkik ve görüntüleme merkezleri, laboratuvarlar, eczaneler, tıbbi cihaz ve malzeme tedarikçileri, optisyenlik müesseseleri, işitme merkezi, kaplıcalar, beşeri tıbbi ürün/ürün sunan ve/veya üreten özel hukuk tüzel kişileri ve bunların tüzel kişiliği olmayan şubeleri, ecza depoları vb.).” iyi günler
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.