Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 14.12.2021 10:39 (Üye) Soru : Merhaba, Çalıştığım AŞ'nin diğer iştirak şirketlerinin aylık ve yıllık beyanları dış Serbest Muhasebesi Mali Müşavir vasıtası şifresi ile onaylanılmaktadır. Şirketin muhasebesi ve beyanları bizler tarafından hazırlanmakta ancak sadece beyan gönderim ve onay kısmı SMMM şifresi kullanılarak yapılıyor. Şirket yönetimi bunun içeri çekilmesini istedi ama bunun için şartlar nelerdir emin olmadım. Bir şirketin aktif büyüklüğü 3 mio TL diğer şirketin aktif büyüklüğü 500 bin TL

Cevap : Verdiğiniz rakamsal büyüklüklerin önemi yok. Şirketin bordrosunda SMMM var ise Şirket adına Şifre alınarak Beyanname ve bildirimler gönderilebilir.Bu konudaki bürokratik işlemler için VUK 340 sayılı Genel tebliği inceleyiniz. Tebliğde de görüleceği gibi meslek mensubu odadan Üye kayıt belgesi alacak, şirket yetkilisi ile VD müracaat edecek şifre alacaktır.Her şirkette ayrı ayrı SMMM olması gerekir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.