Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 15.12.2021 15:44 (Üye) Soru : Oğullarının vefatı nedeniyle miras yoluyla limited şirket ortağı olan anne babanın bağkur durumları ile ilgili soru sormak istiyorum. Miras yoluyla şirket ortağı olan baba emekli olduğu için Bağkur ile bir proplemi yoktur. Ancak daha önce eşi emekli olan eşi üzerinden sağlık hizmeti alan annenin şu anda bağkura borcu görülmektedir ve bu nedenle sağlık hizmeti alamamaktadır. İlgili şirket 25.10.2021 tarihinde tasfiye girmiştir ve tasfiyeye giriş tescil edilmiştir. Tasfiye işlemleri devam etmektedir. Bu durumda annenin eşinin üzerinden sağlık hizmeti alması için yaaapıması gereken nedir. Soru uzun oldukusura bakmayın. Kolay gelsin.

Cevap : kişinin eşi, çocuğu veya ana – babası üzerinden sağlık yardımı alabilmesi için bakmakla yükümlü olunan kişi sayılması gerekmektedir. 5510 sayılı Kanun 3/10. maddeye göreyse bakmakla yükümlü olunan kişi sayılmanın şartlarından biri de sigortalı olmamaktadır. Dolayısıyla 4/b (Bağ-Kur) kapsamında sigortalı olan kişi bakmakla yükümlü olunan kişi sayılamayacağından, borcu nedeniyle sağlık yardımı alamıyor olsa bile eşi – çocuğu veya ana – babası üzerinden sağlık yardımı alması mümkün değildir. kişinin Bağ-Kur sigortalılığını sona erdirmesi, bunun için de şirket ortaklığı, vergi mükellefiyeti, ziraat odası kaydı gibi Bağ-Kur sigortalılığının dayanağının ortadan kalkması gerekmektedir. Bağ-Kur sigortalılığı sona erince kişi bakmakla yükümlü olunan kişi kapsamında eşi – çocuğu veya ana – babası üzerinden sağlık yardımı alabilecek, Bağ-Kur sigortalılığından kalan borcu olsa bile başkası üzerinden sağlık yardımı almasına engel teşkil etmeyecektir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.