Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 24.12.2021 18:00 (Üye) Soru : Sayın danışman, Bir mükellefim inşaat faaliyeti ile iştigal etmekte, yapmış olduğu inşaatın daireleri için internet üzerinden klima siparişi verdi 22.11.2021 tarihinde satıcı firma e arşiv fatura düzenledi ödemesini banka kanalıyla resmi olarak yaptık, siparişi verilen klimaların teslimi firmamıza satıcı firma tarafından yapılmadı bunun üzerine karşı taraf ile iletişime geçilerek ürünlerimizin teslim edilmesini talep etmemize rağmen teslimat yapılmadı. Satıcı firma teslim edeceğini taahhüt etmesine rağmen bizi sürekli sürüncemede bırakarak ürünleri tarafımıza teslim etmedi, bizde ya ürünleri teslim edin yada paramızı iade edin dedik bunun üzerine satıcı firma para iadesini yaptı fakat bize düzenlediği e arşiv faturayı yasal süresi içerisinde iptal etmedi, satıcı firma e fatura mükellefi olup bizimde e arşiv fatura mükellefi olduğumuzdan e arşiv fatura portalından itiraz/iptal talebi imkanımız olmadığından fatura iptal edilemedi, satıcı firmanın iletişim bilgileri ile ulaşmaya çalışmamıza rağmen ulaşamadık. Hiçbir şekilde satıcı firmaya ulaşamıyoruz ve tarafımıza kesilen faturayı iptal ettiremedik, bu durumda ne yapmamız gerekiyor nasıl bir yasal yol izlememiz gerekli? bize düzenlemiş olduğu faturaya istinaden firmamızdan iade olarak e arşiv fatura düzenlememiz yeterli olur mu? veya öncelikle noterden ihtarname ile itiraz damı bulunmamız gerekir? Teşekkürler.

Cevap : Merhaba; mükellefiniz e-arşiv fatura mükellefi ise aynı zamanda e-fatura mükellefi olmalısınız ?! Düzenlenen fatura GİB e-arşiv portalı üzerinden düzenlenmeiş olabilir bi kontrol etmeniz gereklidir. Bu kapsamda iade faturanızı düzenlemelisiniz (hangi mükellefiyet türüne sahipseniz e-fatura/e-arşiv fatura, karşı taraftaki mükellef de bu uygulamalara dahil mi?) iyi günler
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.