Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 16.12.2021 12:05 (Üye) Soru : merhaba mimarlık hizmeti veren mükellef serbest meslek defteri olarak açılış yaptı. şuan bir iş alıp bir işyerinin mimarlık tadilat işini aldı. tadilat için faturalar mükellefe kesildi. Şimdi mükellef müşterisine serbest meslek makbuzu kesecek malzemeleride müşterisine kesecek. makbuzu keserken mimarlık hizmeti stopajlı malzemeler stopajsız + kdv olarakmı kesicek? Yada ayrı ticari kazanç olarak düşünüp ticari kazanç mükellefiyeti de açtırıp faturamı kesmesi gerekiyor. teşekkürler.

Cevap : Mimarlık Faaliyeti için % 20 GV stopajı yapılır. % 18 KDV hesaplanır. Mimarlık faaliyeti dışındaki verilen hizmetler için ayrıca Ticari kazanç mükellefiyeti açılacak DBS den İşletme defteri tutulacak Fatura düzenlenecektir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.