Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 16.12.2021 12:33 (Üye) Soru : Merhaba , Turizm acentası faaliyetini sürdüren Ltd. Şti. bir müşterim, artık bu faaliyetine ek olarak rent a car faaliyeti de yapmak istiyor. Şirket anasözleşmesinde de rent a car faaliyeti yazılı. Bu hizmeti verebilmek içinde sıfır bir araç satın almak istiyor. Bu durumda araç alımında gider kısıtlamasına tabi olur mu? Bu araç ticari mal olarak değerlendirilip, gider kısıtlamasına tabi olmadan kayıtlara alınabilir mi? Yani KDV ve ÖTV deki 150.000 TL lik gider kısıtlamasına, yada 320.000 TL lik kısıtlamaya tabi olmadan KDV+ ÖTV si direkt gider yazılabilir mi ? Nasıl bir işlem yapmamız gerekiyor? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

Cevap : Araç kiralama işi yapan firmaların sahip oldukları binek araçlar için Gider kısıtlaması(KDV /ÖTV ) 320.000 kısıtlaması söz konusu değildir. Faturadaki KDV nin tamamı İndirilir ( KDVK Md.30/ b) ÖTV ise giderde yazılır maliyete yazılır tercih mükellefin(VUKMd. 262/d ) ""(7338 sayılı kanunun 27 nci maddesiyle eklenen fıkra; Yürürlük:26.10.2021) İktisadi kıymetin (emtia hariç) iktisap edilmesi veya değerinin artırılması ile ilgili olan özel tüketim vergisi, indirilemeyecek katma değer vergisi, banka ve sigorta muameleleri vergisi ile kaynak kullanımını destekleme fonunu maliyet bedeline ithal etmekte veya genel giderler arasında göstermekte mükellefler serbesttirler."""
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.