Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 16.12.2021 13:07 (Üye) Soru : Merhaba , Az önce sorduğum soruya ek olarak, turizm acentası faaliyetini sürdüren Ltd. Şti. bir müşterim, artık bu faaliyetine ek olarak rent a car faaliyeti de yapmak istiyor. Şirket anasözleşmesinde de rent a car faaliyeti yazılı. Vergi dairesine ek faaliyet konumuzu dilekçe ile bildirmekten başka yapmamız gereken birşey var mı rent a car faaliyetini de yapmaya başlamamız için? Birde kiralama hizmeti verilecek araç alımında yevmiye kaydında aracı hangi hesaba almamız gerekiyor? KDV yi indirim konusu yapıp, ÖTV yi de doğrudan gider yazacağız. Bu durumda 254 hesapta mı aracın kaydını yapmalıyız? Amortisman ayırımında da herhangi bir gider kısıtlamasına tabi olmadan tamamını gider yazabiliyor muyuz? Cevabınız için teşekkür ederim.

Cevap : Taşıt 254 hesaba kayıt yapılır.Amortisman ve diğer tüm giderler için gider kısıtlaması yapılmaz.Tamamı gider yazılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.