Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 20.12.2021 09:36 (Üye) Soru : Merhabalar Ltd. Şti. istanbulda restoran işletmesi yapmaktadır. Şirket ortağı istanbul dışından şube açmadan şirket adına arsalar alıp satmak istemektedir. 1- Arsa - tarla veya gayrimenkul alımı ve satışı için mesleki yeterlilik belgesi olmadan bu işlemleri yapmasında vergisel olarak sakınca var mıdır 2- Yapabilir ise kdv uygulamasında kar edilen kısmı için %18 kdv uygulamamız doğru olacak mıdır

Cevap : 1-Arsa - tarla veya gayrimenkul alımı ve satışı için mesleki yeterlilik belgesi konusunda bilgimiz yok.(Belge konusunda Ticaret Odasından bilgi alınız.) Vergi hukuku yönünden bu ticaretin yapılasına engel yok. 2-Kar edilen kısım (özel matrah uygulaması ) sadece vergi mükellefi olmayanlardan alınan G.menkullar için Uygulanır. KDV oranı % 18 Daha önce bu konudaki sorunuz yanıtlandı.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.