Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 20.12.2021 09:36 (Üye) Soru : Dekorasyon uygulama ve mimarlık hizmetlerinde KDV Tevkifat uygulaması ile ilgili fatura kesilirken belirlenmiş kişilerin dışında yapılan işlemlemlerde tevkifat uygulanırmı? Örneğin A ltd şti işletmesine yapılan dekorasyon, proje ve mimarlık hizmetlerine yaptığımız 25.000 TL lik işleme tevkifat uygulayacakmıyız. iyi çalışmalar

Cevap : BELİRLENMİŞ ALICILAR ve TÜM KDV MÜKELLEFLERİNE karşı ifa edilen ve KDV dahil bedeli 5 milyon TL ve üzerinde olan yapım işleri ile bu yapım işleriyle birlikte ifa edilen mühendislik-MİMARLIK ve etüt-proje hizmetlerinde, alıcılar tarafından (4/10) oranında KDV tevkifatı uygulanır. Projenin genişlemesi, sözleşme bedelinin güncellenmesi ve benzeri nedenlerle iş bedelinin daha sonra 5 milyon TL’yi aşması halinde, bu durumun ortaya çıktığı tarihten itibaren tevkifat uygulanır.5 Milyonun altındaki faturada tevkifat uygulanmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.