Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 22.12.2021 11:56 (Üye) Soru : merhaba, işyerimiz E-DEFTERE tabi LTD.ŞTİ dir. 12 adet 4-a lı personelimiz bulunmaktadır. tüm personelimiz asgari ücretin üzerinde maaş almaktadır. 2022 yılında personele yapılan tüm maaş ödemeleri banka üzerinden yapılacaktır. personele elden ödeme yapılmayacaktır. 1- bu durumda bizim personele elden ödeme yaptıgımızda imzalattıgımız, her işci icin tek tek oluşturulan TEKLİ ÜCRET HESAP PUSULASI, personele yapılan tüm maaş ödemeleri bankadan yapıldığı durumda da, her işci icin tek tek oluşturulup imzalatılması ve saklanması zorunlu mudur? 2- yoksa tüm personelin liste halinde bulundugu , tek sayfalı liste şeklindeki, TOPLU ÜCRET BODROSUNU, her işçiye imzalatmamız yasal olarak yeterli olur mu ? 3 – işçi ve işveren açısından bir dava konusu olduğunda ( sgk gün sayısı - tazminat vb.) , tüm personelin bir arada listelendiği, her işçi tarafından imzalanmış TOPLU ÜCRET BODROSUNU işverenin sunması yasal olarak yeterli olur mu? sorularımı tek tek yanıtlarsanız memnun olurum. teşekkürler

Cevap : 1. ücret hesap pusulasının imzalı olması zorunludur.4857 sayılı iş kanunu 2. ücret bordrosunun da imzalı olması zorunludur. SSİY.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.