Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 22.12.2021 18:27 (Üye) Soru : Soru: Sayın danışmanım bir avukat mükellefim var serbest meslek erbabı danışmanık vermekte olup bir tane şirket açtık yine danışmanlık firması benim sorum kira kontratı avukatın üstüne her ay kira ödemesi stopaj kesintisi yapıyorum avukattan muhtasarda bildiriyorum şirket adına doğrumu yapıyorum ?? Cevap:Sayın, Sorunuz anlaşılmamıştır. Avukat kiraladığı yeri alt kiracı olarak şirkete kiraya mı verdi ? Bilgilerinize rica olunur. Danışma birimi EVET

Cevap : Avukatın elde ettiği kira gelir GMSİ dır. Kira ödemesi yapan şirket Kiradan % 20 GV stopajı yapacak.Muhtasar ile beyan edecektir.Avukat elde ettiği Kira gelirini GMSİ (iş yeri kira geliri) GVK 86. maddedeki şart ve tutara göre Yıllk GV beyannamesi ile beyan edecektir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.