Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 23.12.2021 10:26 (Üye) Soru : merhaba şahıs mükellefi bilanço usulu bir mükellefimi eşini şahıs firmasına ortak yaparak adi ortaklık firmasına dönüştürmeyi düşünüyoruz. uygulama ve vergi mevzuatı açısından bir sorun engel teşkil edecek bir durum varmıdır ? şahıs firması iken vergi diliminden dolayı vergi yüksek çıkmaktadır o yüzden eşini ortak edip vergi dilimini azaltmayı amaçlamaktadır.

Cevap : Şahız mükellefiyeti olanalar ortak veya ortaklar alabilirler Sorun olmaz. Ortak olan eş için VD GV mükellefiyeti tesisi ettirilir. Ortaklık kurulacağı için Ortaklık adına Vergi sicil numarası alınır. KDV ve Muhtasar beyannameler ile B formları ortaklık numarası ile gönderilir.Geçici vergi ve Yıllık beyannameler hisseleri oranınca ortaklar tarafından beyan edilir. Diğer bürokratik işlemler için VD den bilgi alınız.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.