Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 23.12.2021 16:35 (Üye) Soru : Merhaba 1 ) Mali Müşavirlik Bürosunda Muhasebe Meslek elemanı olarak çalışmaktayım. Bürom yok. 4/a lı olarak çalışmamı sürdürürken ayrıca E-TİCARET yapmak istiyorum. Sadece kendi beyannamelerimi verebilmem için vergi dairesi şifre verir mi ? Şifreyi mesleki faaliyetini icra etmeyen ancak gelir getirici faaliyette bulunanlara veriyorlar 4/a çalışarak mesleki faaliyeti icra ediyoruz İşten çıkmam mı lazım şifre alabilmem için. 2 ) Mükellefiyet açarsam İSMMMO na kaydım var ayrıca esnaf odasına veya İTO ya kayıt olmamın herhangi bir sakıncası var mı olabilir miyim.

Cevap : 1)-Şirkete Şifre alabilmeniz için Şirketin bordrosunda olmanız gerekir. (VUK 340 Nolu Gn.Tb.) 2-)Ticari faaliyet için Esnaf odasına veya Ticaret odasına kayıt olunması gerekir. SMMM faaliyeti için Ticaret odasına veya Esnaf odasına kayıt yapılmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.